IMG_8594

برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد در هلال احمر خرامه

0

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر شهرستان خرامه ، کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتیاد با هدف آگاهی بخشی و افزایش سطح اطلاعات، با حضور امام جمعه ،معاون فرمانداری رئیس  هلال احمر ،داوطلبان وامدادگران این جمعیت با موضوع آشنایی با انواع مواد و اثرات آن ها، باورهای شایع و اشتباه در مورد اعتیاد و مواد مخدر، شناسایی دانشجویان در معرض خطر و نحوه ارجاع و مداخله و آموزش تفکر برگزار شد.

مرادی کارشناس  روانشناسی بالینی در این کارگاه آموزشی ضمن بیان این که اثر مواد کم و کوچک نیست و باعث نابودی اجتماع و از بین رفتن انگیزه و غیرت می گردد اظهار داشت: سیگار دروازه ی ورود به مواد مخدر است.

مرادی  با اشاره به پاره ای از باورهای اشتباه درباره ی مواد مخدر از قبیل « من معتاد نمی شوم، یکبار مصرف اشکالی ندارد، شیشه اعتیاد ندارد، تحصیلات مانع اعتیاد است، ورزش مانع اعتیاد می شود و …» گفت:  بزرگترین فرماندهان زندگی ما افکار و باورهای ما هستند که می توانند گاه منطقی و درست و گاه اشتباه و ناکارآمد باشند؛ چرا که شخصیت انسان ها متفاوت است.

وی با تاکید بر این که معتاد همیشه از تفنن به اعتیاد می رسد و شما باید الگوی درست برای دانشجویان باشید توصیه نمود: باورهای درست را در آن ها بپرورانید و به عنوان کمک کار و راهنمای دانشجویان باشید.

مدرس این کارگاه آموزشی همچنین تاکید کرد: خطوط قرمز برای خود تعیین کنید، روش حل مسئله و مهارت های زندگی را بیاموزید، انسان با اراده و دارای قدرت انتخاب و تصمیم گیری حتما می تواند جلوی وسوسه های خود را بگیرد.

مرادی   در معرفی انواع مواد گفت: مواد روان گردان به چهار دسته تقسیم می شوند: ۱. محرک ها که باعث افزایش انرژی، هوشیاری ذهنی، فعالیت جسمانی، کاهش خستگی، سرکوب گرسنگی، افزایش ضربان قلب و فشار خون می شوند مانند: کوکائین.

سرکوبگرها که باعث کاهش انرژی، هوشیاری ذهنی، فعالیت جسمانی، افزایش خستگی، کاهش ضربان قلب و فشار خون می شوند مانند: مرفین و هروئین

توهم زا که باعث تغییر و اختلال در خلق و خو، حواس بینایی، شنوایی، احساسات و القاء حالت رؤیا می گردد مانند: ماری جو آنا و ال اس دی.

خدر کننده که باعث القای بی حسی، کرختی، رخوت، خواب شدید و … می شود.

وی همچنین افزود: خشخاش، شاهدانه و کوکائین جزء گیاهان روانگردان و الکل و نیکوتین از دسته دیگر مواد مخدر به شمار می آیند.

IMG_8594IMG_8582IMG_8577IMG_8576