12950311_1563325603965119_968306557_n(1)

انتقاد شدید هلال احمر از کاهش بودجه ……..

0
 • به نقل از خبر نگاری تسنیم :یک نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متأسفانه دولت به تخصیص اعتبارات به هلال‌احمر بی‌توجهی می‌کند، خطاب به ۳ وزیر عضو شورای عالی هلال‌احمر گفت: امدادرسانی مؤثر با این میزان بودجه و با ضعف در ناوگان و انبارهای خالی دیگر امکان ندارد.

  به گزارش سلامت خبرگزاری تسنیم، کسر ۱۰۰ میلیارد از بودجه جمعیت هلال‌احمر و تخصیص آن به یک نهاد دفاعی، یکی از مسئله‌های مطرح‌شده در چند روز اخیر در صحن مجلس شورای اسلامی است.
  مسئله‌ای که  این روزها در شرایطی در مجلس مورد بحث قرار گرفته است که نیمی از کشور گرفتار سیل و حوادث ناشی از آن هستند. بودجه مناسب برای نهادهای دفاعی کشور امری بدیهی و روشن است که در جهت امنیت و اقتدار کشور باید بر آن تأکید شود؛ اما اختصاص این بودجه با کسر از بزرگترین سازمان امدادی کشور جای تعجب دارد. کسر این بودجه از سازمان امدادرسان هلال احمر ضربه‌ای است به امنیت مردم در حوادث غیر قابل پیش‌بینی.
  به گزارش هلال احمر، در این رابطه محمد دامادی ــ عضو شورای عالی جمعیت هلال‌احمر و نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی ضمن هشدار صریح نسبت به پیامدهای بی‌توجهی‌ها نسبت به بودجه بزرگترین سازمان امدادی، کاهش ۱۰۰ میلیاردی اخیر در بودجه این جمعیت را خلاف قانون می‌داند و نسبت به این موضوع معترض است.

  س: با این سؤال گفت‌و‌گو را آغاز کنیم که آیا شما با رویه شکل‌گرفته در مجلس یعنی کاهش بودجه جمعیت هلال‌احمر و اختصاص آن به دستگاه دیگر موافق هستید؟

  دامادی: من از همان اول نسبت به این موضوع معترض و مخالف این مسئله بودم. طبق قانون موجود بند (ش) ماده (۲۲۴) چون بحث حوادث است این اختصاص نمی‌تواند صورت پذیرد، ضمن اینکه این موضوع حداقل دوسوم آرا را می‌طلبید. من به نایب‌رئیس مجلس آقای ابوترابی فرد نیز عرض کردم که این خلاف قانون است. استنباط بنده از این موضوع این است که نباید به‌صورت عادی بررسی می‌شد و حداقل نیازمند دوسوم آرا بود که متأسفانه این اتفاق رخ نداد.
  س: اگر موافق هستید در خصوص پیامدهایی که این کسری بودجه به‌دنبال دارد، صحبت کنیم.

  دامادی: کار غلط و اشتباهی شکل گرفت؛ کافی است به همین اتفاقات اخیر و سیل‌های شکل‌گرفته توجه کنیم، آرزوی من این است که در طول سال‌ها هیچ‌گاه کشور ما گرفتار بلایا و حوادث نشود، اما کشور ما در یک منطقه حادثه‌خیز قرار گرفته است. من به‌عنوان نماینده مجلس و عضو شورای عالی هلال‌احمر این هشدار را می‌دهم که انبارها وضعیت مساعدی ندارد، شاید اگر یک بحران جدی اتفاق بیفتد ما نتوانیم نیازهای شکل‌گرفته و

  • وسایل مورد نیاز را تأمین کنیم، علت این موضوع هم عدم‌تخصیص بودجه است. ما سال گذشته ۷۰۰ میلیارد را در کمیسیون تلفیق به هلال‌احمر اختصاص دادیم تا این اتفاق بیفتد اما ریالی از این بودجه در اختیار هلال‌احمر قرار نگرفت. مسئولان خیلی راحت و بی‌توجه نسبت به این موضوع برخورد می‌کنند.

   س: به‌عقیده شما وضعیت فعلی نتیجه بی‌توجهی نسبت به مسئله حادثه‌پذیری در کشور است؟

   دامادی: بله، ما نباید نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشیم. هلال‌احمر در وضعیت مناسبی قرار ندارد، مدیریت تمام تلاش خود را می‌کند؛ علت این موضوع نگاهی است که مسئولین  نسبت به هلال احمر دارند؛ هلال احمر نیازمند اعتبار کافی است برای تجهیز انبارها، نوسازی ناوگانی. ما نمی‌توانیم نسبت به پیش‌بینی و پیشگیری از حوادث در کشور فعال نباشیم.

   س: به‌نظر شما این بی‌توجهی‌ها چه مسئله‌ای را می‌تواند به‌دنبال داشته باشد؟

   دامادی: به‌نظر من اگر حادثه بزرگی در کشور اتفاق بیفتد به‌دلیل همین تصمیم‌گیری‌های غلط و همین بی‌تفاوتی است. دیگر در آن برهه که حادثه اتفاق افتاده است دنبال مقصر نگردیم؛ نگوییم دولت چرا پیشنهاد بهتری ارائه نداد، یا مجلس چرا ۱۰۰ میلیارد از آن بودجه را کم کرد؛ و یا چرا دولت از بودجه ۷۰۰ میلیاردی سال گذشته رقمی را تخصیص نداد. در آن زمان دیگر ارزشی ندارد که کنفرانس بگذاریم و صحبت کنیم و برویم خبر ۲۰:۳۰ و گلایه کنیم و در بخش گفت‌و‌گوی ویژه خبری تلویزیون نشست بگذاریم، الآن باید حرف زد و من حرفم را صریح در همین برهه می‌زنم؛ امدادرسانی با این میزان بودجه، با ضعف در ناوگان، با انبارهای خالی، اصلاً امکان‌پذیر نیست. حرف آخرم این است که من به آنچه خروجی مجلس است احترام می‌گزارم اما استنباطم این است که این کاهش خلاف قانون بوده و مجلس نباید حرکتی خلاف قانون انجام دهد.12950311_1563325603965119_968306557_n(1)